Geneza Lib Tech Banked Slalom

Geneza Lib Tech Banked Slalom
Jak pewnie się domyślacie nie jesteśmy pomysłodawcami ideii ścigania się w zawodach typu Banked Slalom. Naszą inspiracją jest legendarna już impreza Mt. Baker Banked Slalom (tytułowana już zresztą jako „The Legendary Mt. Baker Banked Slalom”) która od ponad trzydziestu lat odbywa się na górze Mt.Baker w USA.
Pierwsza edycja event’u odbyła się w 1985 roku i była niejako challange'm do pokonania ówczesnego guru i pioniera snowboardingu Toma Sima. Pierwotna nazwa tych zawodów brzmiała zresztą: „The Sims Openthe challenge, to beat Tom Sims”. Tego roku nikt jednak nie był w stanie podjąć walki z mistrzem Tomem i to on został zwycięzcą pierwszej edycji.


W kolejnych latach zawody ewaluowały do obecnej formy i nazwy. Przez lata startowali i wygrywali w Niej najlepsi snowboarderzy na świecie - wymienię choćby Shauna Palmera, Craig’a Kelly’ego, Terje Haakonsena (zwyciężał 7 razy!) Xaviera De La Rue, Mathieu Crepel'a, czy choćby ridera GNU Snowboards - Temple Cummins’a (wygrał dwukrotnie w najbardziej prestiżowej kategorii Pro Men)

Terje do tej pory dzierży rekord wygranych, a o jego niezwykłych umiejętnościach świadczy na przykład historia, że do finałów jednych z zawodów zakwalifikował się jadąc swój przejazd na switch! Jeśli chodzi kobiety niekwestionowaną rekordzistką jest Kanadyjka Maëlle Ricker.
Przez lata Mt. Banked Slalom stał się imprezą niezwykle prestiżową i pożądaną, ale przede wszystkim miejscem gdzie gromadzi się całe środowisko snowboardowe (ta idea przyświeca również Nam przy organizacji Lib Tech Banked Slalom) Na ten moment popularność i ilośc zgłoszeń do zawodów jest tak duża że konieczne jest wyłonienie startujących poprzez loterię.

Mt Baker’s Legendary Banked Slalom - 2014 from Lib Tech on Vimeo.

Mt.Baker Banked Slalom od lat wspierany jest przez marki Mervin - Lib Tech, GNU i Bent Metal, nie pozostało Nam więc nic innego jak stworzyć podobne zawody w Polsce.
W tym roku Lib Tech Banked Slalom odbędzie się już, lub dopiero, po raz piąty („dopiero” patrząc na zawody na Mt. Baker) Chcemy jednak aby impreza odbywała się cyklicznie i wpisała się w Polski i Europejski kalendarz snowboardowy. Identyfikujemy się z wartościami jakie niesie ze sobą Mt Baker Banked Slalom: dobrą zabawą, integracją środowiska, możliwością współzawodnictwa w każdej kategorii wiekowej i możliwością ścigania się z najlepszymi zawodnikami, dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was na Lib Tech Banked Slalom 2019!Do zobaczenia! Fot Mt.Baker Legendary Banked Slalom